Chlor
Chlorování vody (též chlorace vody) je proces, kdy se přidává elementírní chlór nebo jeho sloučeniny do vody za účelem jejího čištění, aby byla vhodná ke konzumaci člověkem jako pitná voda nebo pro její rekreační využití v bazénech. Jedná se o proces, který umožňuje účinně předcházet šíření infekčních nemocí vodou.
Chlorování vody ve veřejných zdrojích se zprvu setkalo s odporem, protože se lidé obávali zdravotních účinků tohoto postupu. Používáním chloru se však výrazně snížilo rozšíření vodou přenosných infekčních nemocí, protože je účinný proti téměř všem bakteriím, virům a amébám.
Chlorování se používá i u vody v bazénech a v rámci dezinfekční fáze čištění odpadních vod.
Šoková chlorace je proces používaný u mnoha bazénů, studní, pramenů a jiných zdrojů vody, s cílem snížit bakteriální a řasová rezidua ve vodě. Šoková chlorace se provádí například větším množstvím chlornanu sodného, který může být ve formě prášku nebo jako kapalina (chlorové bělidlo). Po šokové chloraci nelze vodu pít ani v ní plavat, dokud koncentrace neklesne na 3 ppm nebo méně.
Bakterie :
V nechráněných zdrojích jako jsou studny nebo vrty, jsou velmi častým problémem bakterie a viry různých druhů od méně nebezpečných až po ty, které dokáží způsobit vážné zdravotní potíže.
Nejčastější výskyt je v blízkosti špatně zajištěných jímek, septiků nebo Tímto problémem jsou nejčastěji ohroženy domácí studny, zejména ty, které jsou v blízkosti netěsných jímek, septiků či hospodářských objektů.
Přítomnost bakterií v pitné vodě, může mít negativní vliv na naše zdraví. Mezi příznaky kontaminace vody bakteriemi a viry patří například bolesti hlavy, žaludeční potíže, zvracení, průjmy, zimnice a jiné.